Bakreni mediji su jedni od najpoznatijih medija u današnjem svijetu.
Jedan od razloga zbog kojega su vrlo popularni jer koriste bakar kao medij koji je odličan vodič električne struje.
Važno je napomenuti kako su bakreni mediji djelomično jeftini,a i jednostavna im je montaža.
Bakrene cijevi su također otporne na visoke temperature te dosta dugo traju.
Ipak,one imaju neke nedostatke.
Tijekom prolaska bakrenim medijima električni impulsi
znaju biti podložni raznim interferencijama,a to su najčešće elektromagnetske smetnje te preslušavanje.
Zbog elektromagnetskih smetnji može doći do raznih poremećaja poput izobličenja.
Kako bi se spriječile takve pojave bakrene žice se omotavaju metalnim oklopom te se spajaju na uzemljenje.
Još jedan od problema bakrenih medija je da mogu uzrokovati požar.
To se događa jer izolacije kabela te plašta se mogu lako zapaliti te stvoriti otrovnu paru,a to uzrokuje oštećenje mrežnih uređaja kao i ozljede ljudi.
Kako bih to spriječili moramo poštovati standarde i pravila montiranja bakrenih kablova.
Bakreni mediji imaju relativno spori prijenos podataka u usporedbi sa drugim medijima pa je to još jedan faktor koji dosta utječe na smetnje kod bakrenih vodova.
Isto tako bakreni mediji su dosta osjetljivi na fizička oštećenja,primjerice na:lomove,ogrebotine,curenje vode iz kabla te mnoge druge.
Nažalost,zbog toga su problemi poput prekida u vezi te oštećenju kabla vrlo učestali kod takvih kablova.
Bakreni mediji su vrlo teški nasprem drugih medija što otežava instalaciju te rukovanje s kablom.
Veliki problem bakrenih cijevi je što dolazi do velikog slabljenja signala.
Ovo se rješava obnavljačima.
Kako se svijet sve više razvija tako je sve bolja tehnologija te bakreni mediji polako izlaze iz korištenja s javljanjem novih i boljih medija.
Još jedna od mana bakrenih medija o kojoj ne priča puno ljudi je njegova neobnovljivost.
Smetnje kod prijenosa bakrenim medijima mogu uzrokovati lošu kvalitetu signala i smanjiti brzinu prijenosa podataka. Postoji nekoliko načina kako riješiti ove probleme.
Prvo, može se koristiti ekraniranje kabela kako bi se smanjila elektromagnetska interferencija (EMI) koja može ometati prijenos signala. Ekran može biti metalna folija koja okružuje kabel ili posebno izrađeni ekran koji se postavlja oko svake pojedinačne žice unutar kabela. Ovo će smanjiti utjecaj vanjskih elektromagnetskih polja na signal.
Drugo, važno je osigurati dobru kvalitetu konektora. Loši ili oštećeni konektori mogu uzrokovati dodatne smetnje i smanjiti kvalitetu signala. Redovito provjeravajte konektore i zamijenite ih ako su oštećeni.
Treće, postavljanje odgovarajuće razdaljine između bakrenih kabela i drugih izvora smetnji poput elektroničkih uređaja može pomoći. Električni uređaji poput transformatora ili elektromotora mogu stvarati elektromagnetska polja koja ometaju signale. Držite kabele što dalje od ovih izvora smetnji.
Četvrto, poštivanje standardnih propisa i normi kod izgradnje i spajanja bakrenih mreža također je važno. Korištenje ispravnog kabela i pravilno postavljanje kabela može smanjiti smetnje i poboljšati prijenos signala.
Konačno, mogu se koristiti i dodatne tehnike poboljšanja poput upotrebe dodatnih pojačivača ili filtera za smanjenje smetnji. Ti dodatni elementi pomažu ojačati signal i filtrirati smetnje, kako bi se poboljšala pouzdanost i brzina prijenosa podataka.
Sve ove metode mogu se koristiti zajedno kako bi se maksimalno smanjile smetnje kod prijenosa bakrenim medijima i osigurala visoka kvaliteta signala i brzina prijenosa podataka.
Dakle,možemo zaključiti kako bakreni mediji imaju mnoge nedostatke koji uzrokuju smetnje kod prijenosa ovim medijem te kako je bolje pronaći nekakvu alternativu za njih.
IZVORI:
Udžbenik Uvod u računalne mreže za 2.razred srednjih strukovnih škola
https://sustavinformacija.wordpress.com/category/prijenosni-mediji/
https://iwarm-hr.techinfus.com/
http://m.hr.chinabrasswire.com/

